نقش چهار فصل
  صفحه نخست       |       تماس با مدیر       |       پست الکترونیک       |       RSS       |       ATOM
 

اصلاح طرح و نقش فرش دستباف چهارمحال و بختیاری 25درصد تحقق یافت

کارشناس اداره فرش سازمان بازرگانی چهارمحال و بختیاری از تحقق 25 درصدی اصلاح طرح و نقش فرش دستباف این استان خبر داد.

  ˈعلیرضا شیخیˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: فرش دستبافت چهارمحال وبختیاری درایران و دیگر کشورهای دنیا خریداران خاص خود را دارد و حفظ ویژگی های زیبایی شناسی آن ضروری است.

وی تصریح کرد: طبق بررسی های انجام شده ، پسند اولیه مردم در خرید فرش بر اساس نقش و رنگ استوار است.

شیخی ˈ طرح و نقش ، رنگ و ابعاد فرش را از شاخص های اصلی تعیین زیبایی و بازاریابی فرش دستباف ˈ برشمرد و افزود: با اجرای طرح اصلاح نقش و رنگ فرش دستبافت 25 درصد از فرشهای بافته شده چهارمحال و بختیاری مطابق معیارها و سلیقه بازار است.

کارشناس اداره فرش سازمان بازرگانی چهارمحال وبختیاری اصالت رنگ را از مهم ترین ملاکهای برتری فرش این استان نسبت به دیگر فرش ها عنوان کرد و گفت: با اصلاح طرح و نقش و رنگ ، فرش چهارمحال و بختیاری در بازارهای جهانی طرفداران بیشتری خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، 100 هزاربافنده در 35 کارگاه چهارمحال و بختیاری ، سالانه افزون بر 200هزار متر مربع فرش می بافند.نوع مطلب : اخبار و رویدادها، 
برچسب ها :
ارسال شده در: سه شنبه 20 اسفند 1392 :: توسط : پرویز داودیان پور

اسماعیل کاویانی اظهار داشت: مقاله خانم افسانه قانی با عنوان "بررسی نقوش گلیم عشایر بختیاری " به بزرگترین کنفرانس فرشهای شرقی جهان دراستکهلم سوئد راه یافت.

وی تصریح کرد: کنفرانس فرشهای شرقی جهان (icoc) هر چهار سال یکبار در یکی از کشورهای جهان برگزارمی شود.

فرشهای دستباف چهارمحال و بختیاری از نظر رنگ، طرح و نقش جزو برترینهای کشور هستند و تاکنون چندین نشان برتر کیفیت و اصالت رنگ جهان را کسب کرده اند.

منبع خبر : خبرگزاری مهر


نوع مطلب : اخبار و رویدادها، 
برچسب ها :
ارسال شده در: سه شنبه 20 اسفند 1392 :: توسط : پرویز داودیان پور

رئیس اداره فرش اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری گفت: قالیبافان استان چهارمحال و بختیاری، امسال 180 هزار مربع فرش را تولید و روانه بازار های داخلی و خارجی کردند.

علیرضا شیخی پیش بینی کرد: تا پایان امسال، تولید فرش دستباف در این استان به 208 هزار متر مربع برسد.

وی گفت: 80 درصد فرش های تولید شده در استان چهارمحال و بختیاری صادراتی است.

شیخی افزود: فرش های تولید شده، 140 میلیارد تومان برای قالیبافان درآمدزایی داشته است.

رئیس اداره فرش اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: فرش ها و گبه های بافته شده در این استان به کشور های اروپایی، آسیانه میانه، آمریکای جنوبی، چین، آلمان و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود.

گبه، یلمه، فرش بختیاری و نایینی، چهار سبک تولید فرش استان چهارمحال و بختیاری است./n

به نقل از :باشگاه خبرنگاران


نوع مطلب : اخبار و رویدادها، 
برچسب ها :
ارسال شده در: سه شنبه 20 اسفند 1392 :: توسط : پرویز داودیان پور

خلاقیت، آفرینشی است که تاثیر بسیار مهمی در احیای جذابیت یک اثر هنری ایفا می کند. امروزه خلاقیت هنری درطرح فرش  به مراتب کمتر از گذشته شده است به گونه ای که تولید بر اساس تقلید و تقلید بر اساس نیاز از ارکان مهم در فرش به حساب می‌آید....

امروز بسیاری از کارشناسان و طراحان فرش در خصوص خلاقیت و نوآوری به یک جمله: «خلاقیت و نوآوری در چارچوب اصالت‌ها» اشاره می‌کنند. امّا خلاقیت چیست و آیا می‌توان برای اصالت‌های طرح فرش چارچوبی مشخص نمود؟ ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات طراحی فرش و زیبایی شناسایی، 
برچسب ها :
ارسال شده در: سه شنبه 20 اسفند 1392 :: توسط : پرویز داودیان پور
مسائلی که برای توسعه مبادلات فرش باید در نظر گرفت
اگرچه در حال حاضر فرش یکی از اقلام صادراتی بعد از پنبه می باشد ، ولی چنانچه کیفیت آن از لحاظ پشم و رنگ و بافت و اصالت نقشه های ایرانی مورد نظارت دقیق قرار نگیرد و رقابت های بی مورد تجار در خارج از کشور با تشکیل سندیکایی خثی نگردد، بیم آن می رود که در آینده در ضریب افزایش صادرات آن نکث حاصل گردد ، زیرا به طوری که سابقا به استحضار رسید قبل از جنگ جهانی بین المللی دوم تقریبا فرش ایرانی در بازارهای اروپایی و آمریکایی انحصار طبیعی داشت ، ولی بعد از خاتمه جنگ رقبای جدید سالیانه تعدادی زیادی فرش وارد بازارهای اروپایی و آمریکایی می نمایند و متاسفانه تبلیغات کافی نیز درباره فرش ایران - که بتواند تفاوت آن از لحاظ کیفیت و کمیت با سایر فرش ها برای مصرف کنندگان تعیین نماید -  وجود ندارد و به این ترتیب فرش های سایر کشورها مشتری های جدید را به سوی خود جلب می نماید که اثر آن کاهش مصرف فرش ایرانی خواهد بود ، مخصوصا که به این کاهش افزایش تولید و مصرف فرشهای ماشینی نیز کمک می کند. البته فرش ماشیی به هیچ وجه نمی تواند با فرش دستباف ایرانی رقابت نماید ، زیرا خرید فرش نوعی سرمایه گذاری است و در طول مدت ارزش آن رو به افزایش است و به این ترتیب مانع تنزیل قدرت خرید پول می گردد ، در صورتی که فرش ماشینی قلیل بوده بعد از مدتی مصرف قیمت آن کاهش پیدا می کند .

بخشی از تحلیل محمد علی مولوی(ماهنامه بورس،1345،شماره 39 )
منبع : دو ماهنامه اطلاع رسانی طره،1392،شماره 3


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
ارسال شده در: سه شنبه 20 اسفند 1392 :: توسط : پرویز داودیان پور
در  مورد  فرش دستباف استان چهارمحال وبختیاری تحقیقی شبیه موضوع حاضر تا به حال  انجام نشده است ولی چند تحقیق  در مورد طرح ونقش  فرش دستباف در این استان صورت گرفته كه به شرح  ذیل می باشند:
1-تحقیقی با عنوان «مطالعات جامع فرش دستباف - بررسی اصالت نقوش خشتی وقابی در قالیهای چهارمحال وبختیاری »توسط رمضانعلی کرمانی با مشاوره دکتر محمد تقی آشوری در سال 1374انجام گرفته است. دراین تحقیق که تحت حمایت سازمان جهاد سازندگی استان...


ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
ارسال شده در: شنبه 17 اسفند 1392 :: توسط : پرویز داودیان پور
42 هزار تخته فرش به مساحت 140 هزار متر مربع امسال توسط قالی بافان چهارمحال و بختیاری تولید شده است . هم اکنون 70 هزار بافنده با 35 هزار دار قالی در صنعت فرش این منطقه فعالیت دارند . ( نشریه فرش دستباف ایران - شماره 2، 1374 )
نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
ارسال شده در: جمعه 16 اسفند 1392 :: توسط : پرویز داودیان پور
هنر قالیبافی در چهارمحال و بختیاری که شهرت خود را بیشتر مدیون قالی چالش تری ( چالشتری )می داند از تاریخ مدون مکتوب برخوردار نبوده لیکن به گفته کارشناسان فرهنگی نزدیک به دو قرن پیش ، خوانینی که حکومت کرمان را به عهده داشتند ، تعدادی  از استادکاران زمان را به این منطقه فرستادند .


ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
ارسال شده در: جمعه 16 اسفند 1392 :: توسط : پرویز داودیان پور


 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : پرویز داودیان پور
نویسندگان
صفحات جانبی
Emil
نظرسنجی
1-به نظر شما با ( توجه به قیمت ) استفاده از فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی چه قدر اهمیت دارد؟برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic